Vi välkomnar gärna nya seglare som medlemmar!
Kontakta klubbens kassör Polly Malmberg ifall du är intresserad av att bli medlem. Det finns dessvärre inte obegränsat med plats för båtar, men några till går nog in. Det här är en kappseglingsklubb, så om vi får platsbrist kommer de som är aktiva och kappseglar att ges förtur till landplatserna.
Genom att vara medlem i Stockholms 606-klubb kan du använda kranen för din båt och får en sommaruppställningsplats alldeles intill. Du kan dessutom kappsegla för klubben (S606K) i alla kappseglingar och behöver följaktligen inte vara medlem i någon annan båtklubb av det skälet. Stadgarna kan du få av styrelsen.
I år (2010) har vi tillgång till landuppställningsplatserna från och med slutet av april.
Vill du erbjuda dina tjänster som gast eller rorsman kan du maila wm under ”Anslagstavla”, så lägger vi upp dina uppgifter på gastbanken.
Avgifter 2010
• Medlemsavgift är 200 kr per person och år
• Avgift för båtplats är 500 kr per båt och år (kräver medlemskap i klubben)
• Kappseglingsavgift är 600 kr per båt och år (kräver medlemskap i klubben), den avgiften ger tillgång till kranen och deltagande i Stockholmscupen
Ex 1) Kalle har sin båt i Islingeviken (vi har endast platser på land) och använder kranen och betalar 1300 kr. Han får sin egen nyckel och kan använda kranen både på tisdagar och alla andra dagar i veckan.
Ex 2) Anna har sin båt hemma på tomten och vill endast använda kranen. Hon betalar 800 kr.
Ex 3) Sara har ingen egen båt utan seglar som gast med Kalle. Hon är också medlem i klubben och betalar endast 200 kr.
Ex 4) Varje båt som vill delta i Stockholmscupen skall betalar 600 kr per säsong (kran + tävlingar).
Kontakta styrelsen så får du besked om plats och uppgifter för inbetalning av avgifter. Plusgironumret är 39 90 12-4 men kontakta oss först så att vi kan lova plats.

Senaste kommentarer