S606K i Mästarnas Mästare

Följ klubbens svenska mästare Johan Qviberg i Mästarnas Mästare, tävlingen för årets alla svenska mästare i segling. Seglingarna går i Båstad under helgen och Johan har mönstrat på ett bra gäng, med bland andra OS-bronsmedaljören i Laser från 2012 Rasmus Myrgren. Rasmus har dessutom vunnit Mästarnas Mästare tidigare.

De 38 teamen kommer segla korta heat i åtta tillhandahållna J/70:or. Banorna är inspirerade av America’s Cup, med halvvindsstart och -målgång, däremellan ett varv med läns- och kryssgate. Johan har färsk erfarenhet från J/70 i Båstad då han seglade halva kvalet till Allsvenskan där förra helgen.

S606K finns även representerat i besättningen för Zoom8 Tjej med Pelle Nihlmark. Pelle är klubbens andra svenska mästare, från Marstrand 2012 och samma år seglade han Mästarnas Mästare.

Är du i Båstad går det utmärkt att följa seglingarna ute på kajen då de sker just utanför hamnen. Eller varför inte från matsalen på hotell Skansen med fin utsikt över banområdet, där förra helgens kvalcoach fikade medan seglarna slet. Annars finns utmärkta möjligheter att följa seglingarna hemma, hela lördag och söndag med första start 09:30 båda dagarna:

14481773_1208297222542065_8510130580997625760_o

Visa konkurrenterna ryggen, Johan!

Lycka till Johan och Pelle!

Uppdatering. Efter riktigt stabil segling på lördagen hade vår svenska mästare Johan Qviberg inget flyt på söndagen. Men det blev en hedrande semifinalplats bland landets bästa seglare alla kategorier. Även Pelle och besättningen på Zoom 8 tjej seglade bra men hamnade strax utanför semifinalplats. Bra gjort!

Lämna ett svar

 

 

 

Du kan använda dessa HTML-taggar

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>