Bara åtta tisdagar kvar

Tiden går fort. Vi närmar oss halvtid och imorgon är det sjätte tisdagen för Cupen. Efter det återstår sju tillfällen, två till innan uppehållet under juli, sedan fem tisdagar innan säsongen kröns med klubbens regatta första helgen i september.
Vi snittar drygt 21 båtar per tisdag hittills. Några av klubbens båtar har inte varit med i år, andra någon enstaka gång. Tänk på att för att behålla landplatsen till nästa säsong ska båten ha startat minst fem tisdagar. Åtta tillfällen finns alltså för den som ännu inte premiärcupseglat.
Inför cupsegling nummer sex ser vi fram emot årets första tisdag utan regn. Och vindarna kan bli normala! Dags för rekordkväll alltså. Gör dig själv, funktionärerna och resultatrapporterarna en tjänst och anmäl båten uppe i högra hörnet. Vi ses!
Skärmavbild 2015-06-08 kl. 22.13.13

Lämna ett svar

 

 

 

Du kan använda dessa HTML-taggar

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>