Snart Rikscupsfinal i Lidköping

UPDATE – Om ett par dagar är det rikscupsfinal i Lidköping.
Just nu arton båtar anmälda och det brukar bli traditionsenlig fest både på vattnet och i klubbhuset på lördagkvällen med prisutdelning i cupen och utlottning av segel mm.

Från S606K har vi fyra båtar anmälda SWE 424, 472, 500 och 837 så här långt. 

När det gäller årets ställningen i Rikscupen sammanlagt efter Stockholms 606 Regatta leder SWE 909 Mikael och Charlotte från Uppsala, bästa S606K båt är Niklas och Johan i SWE 500 som är femma. Men det är fortfarande en öppen historia.

wm håller tummarna för klubbens tävlande och tycker givetvis att resten av klubbens båtar och en massa andra båtar runt om i riket skall ta vara på möjligheten att förlänga säsongen och kappsegla i Lidköping. Arrangerande SSWS ställer verkligen upp och gör en bra tävling och fantastiskt stöd i klubbhuset.

Lämna ett svar

 

 

 

Du kan använda dessa HTML-taggar

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>